Holanďan na Lipně

5. srpna 2016 v 14:00 | Věra K. |  Fejetony desáté ženy
,Jak je možné, že nejsi na Lipně?", vítala mě kamarádka. "To už konečně pronajímáte chatu Holanďanům?", doufala.
Je přesvědčená, že mě donutí zbohatnout a já jí budu vďěčná.
Chudoba je má nejvěrnější společnice a nehodlám na tom nic měnit. Navíc nemám ráda, když někdo sedí na mé židli, jí kaši z mé misky a leží v mé posteli. (Ano, čtu vnučce pohádku Tři medvědi.)
A ještě. Nedovedu si představit ani Holandana, ani žádnou jinou národnost, jak se vypořádá s manuálem na provoz dotyčné nemovitosti.
Dveře.
Ty vstupní i garážové je třeba zamykat a odemykat následovně. Po zasunutí klíče levou rukou silně nadzvedáváme kliku a dáváme pozor, abychom ji nezlomili. Libovolným kolenem tlačíme do jisté části dveřní polochy, přičemž jsme si vědomi toho, že tyto body G jsou náladové a proměnlivé. Dveře na terasu nás občas poškádlí tím, že vypadne polovina kliky. Pokud jsme v pokoji, vyjdeme ven, vylezeme na terasu, odpadlici zvedneme a s pomocí spolubydlícího se snažíme obě půlky do sebe zaklesnout. Pokud jsme sami, obtěžujeme sousedy. Abychom předešli častějšímu rozpadu klikového systému, průběžně obě části k sobě přirážíme. Zámek na zmíněných dveřích se také nenechá ochočit a dá se zamknout pouze částečně. Doufám, že zloději s takovýmto obranným systémem nepočítají a domnívají se, že je obdélníček zasunut do veřejí i zbývající tříčtvrtinou.
Dveře v pokoji se po otevření podkládají speciálním dřívkem, aby se neprověsily.
Záchod.
Pokud po spláchnutí řve darling nepřiměřeně dlouho, zkontrolujeme, jestli voda v míse jen neprotéká. Vyčerpal by se vrt a chcíplo by čerpadlo. Několika komplikovanými úkony situaci napravíme.
Čerpadlo je nutno udržovat pod ne plným tlakem, jinak popraská hadice. Poté, co dořve, odpustíme tak půl deci vody. Kdybychom ho připravili o větší množství, sepne znovu. Před opuštěním objektu ho vypneme ze zásuvky. Je to silná osobnost, žije si svým vlastním životem a občas se, když to uzná za vhodné, spustí sám. A nezastaví se, dokud nezničí sebe i zásobu podzemních vod.
Okénko v koupelně je vyklápěcí a po otevření se podpírá na parapetu připravenou tyčkou.
Před puštěním sprchy důrazně upozorníme okolí, ať nepoužívá rychlovarnou konvici, remosku, vysavač a jiné vymoženosti. Pokud vypadnou pojistky, přijdeme nejenom o světlo, ale také o tekoucí vodu. Pravda, hlavní jistič je pouze sto metrů vzdušnou čarou, ale musíme obcházet pozemky sousedů a připravit se na boj s džunglí. Mám pocit, že se ten krám neustále hlouběji zasunuje do vskutku adrenalinového křoví. Raději si před mytím bojler vypněte, tu studenou vodu v závěru můžete brát jako součást zdravého životního stylu.
Kohoutky se utahují velice, velice mírně.

Když máte pocit, že Domingo opravdu nezpívá nic moc, je třeba nechat gramofon tak dvě hodiny nechat točit se naprázdno, pak se vám klasika zase bude líbit.

Na lavici v předsíni se nesedá. Spadla by.

Na schodišti může jít pouze jedna osoba. Levé okno v ložnici neotevírat, už by se taky nemuselo dát nikdy zavřít.
Chcte li sledovat Primu, musíte dát pod anténu dvě knihy. Pro pitnou vodu se chodí 726 krokú k pumpě. Žárovky musí být jen čtyřicítky, jinak se spálí kryty na lampičkách....
V kamnech je třeba zatopit před východem slunce, jinak nechytnou. Závora na příjezdové cestě se zavírá zasunutím jižního konce fošny.

No řekněte mi, který Holanďan tohle zvládne?
Už abych tam zase byla!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama