Moje globální máma

26. srpna 2016 v 11:37 | Věra K. |  Fejetony desáté ženy
Probírala jsem hospodářskou krizi. Zmínila jsem problematiku horečných nákupů, které vyvolají rozmach ekonomiky, a které, když ustanou, působí destruktivně.
A najednou jsem s hrůzou pochopila. Za poslední hospodářský kolaps může moje máma.
Jak vidí výrobek ozdobený růžemi, hned vážně uvažuje o jeho nákupu. V patřičné době před americkými problémy objevila duté válečky,ve kterých plavaly růže. Patrně těžítka.
Pár dní kolem nich mlsně kroužila, vyptávala se prodavaček, a nakonec jedno zakoupila. Pochopte ale, že tyto květy mají mnoho barev. A tak si postupně pořídila červené, modré, žluté bílé a další. Moje máma je hodná. Začala těžítka kupovat i příbuzným a známým. Stalo se jí, že jednu várku rozbila a musela do obchodu pro další.
Pak se čas naplnil. Válce byly definitivně obstarány. No a po odpovídajícím intervalu propukla hospodářská krize.
Já to vidím tak. Čínský výrobce hodil zkusmo na trh pár těchto dekorativních předmětů, čekal a sondoval.
Zjistil, že se o ně lidé zajímají (máma chodila na obhlídku velmi často a pochybuji, že zaměstnanci nějak moc rozlišují ženy středního věku).
Viděl, že prodej stoupá.( To mluvím o mámině obdarovávací fázi.)
Rozhodl se postavit nové výrobní linky najet na lepší a dražší technologii, přijal návrháře, managery,obchoní ředitele, dělníky...
Vzal si úvěr u banky, navázal kontrakty s dodavateli a přepravci, pořídil si sklady..
Všechny spolupracující firmy se rozdivočily podobným způsobem a vyvolaly tak konjunkturu u dalších subjektů. Protože žijeme v globalizaci, konjunktura se rozprskla po celém světě a roztepala i Wall Streat.
No a pak máma přestala nakupovat.
Krach čínského výrobce vyvolal úpadek spolupracujících firem a tak dále. Jak se to rozprskalo, tak se to teď doprskalo. A už to bylo tady. Tedy ta krize.
Snad se to o mámě nikdo nedoví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama