Pátek

10. října 2017 v 16:02 | Věra K. |  Šou v SOU
Už je chválabohu pátek a já jsem zpátky v naší kmenové škole.
Po včerejším utrpení si připadám jako v nebi. Na rozdíl od čtvrtého patra pěšmo ve Vršovicích my jsme bohatí a máme výtah. Ten mi dodává sebevědomí až namyšlenost. Žáci se v něm vozit nesmějí (hlavně spíš nemají klíče, jinak by pedagog neměl šanci) a tak jsem alespoň v něčem nadřazená. Navíc tu mám rodný kabinet. Vařič. Kafe. Kamarádky.
První hodinu učím dějepis. Krásný předmět, studenti ti nejlepší z nejlepších a svěží téma - feudalismus. Mám takovou radost z toho, že nejsem ve Vršovicích, až se stávám zbytečně přátelskou.
"Teď vám vysvětlím vznik feudální renty. Bude to formou pohádky. A jak každá pohádka začíná?"
"Byl jednou jeden král", odpoví vzdělané žactvo.
"No výborně", lichotím jim. "Takže byl jednou jeden král a neměl moc peněz. Zato měl smůlu, protože se mu do království přistěhoval drak. Hladový. Naštěstí se objevil statečný a loajální Honza a příšeru zabil. No, a co mu dal král za odměnu?"
"Půl království", odpoví hlas třídního lidu.
"No vidíte. A co bude Hoza s takovým kusem země dělat? Sama ho neuživí. On půdu má, někteří lidé ji nemají, tak si ty chudáky zavolá a řekne jim: "Můžete se na části mého panství usadit. A za to mi budete dávat rentu. Buďto v penězích nebo v naturáliích - to znamená ve slepicích, obilí, mléce, másle atd., a také si dáme robotu, čili rentu v úkonech.To se pracuje zadarmo na panském. Vy budete poddaní a já feudál".
Byla jsem na sebe pyšná. Tak hezky zpřístupnit látku.
"A paní učitelko", ozve se premiant Tuček. "To musel každý zabít draka, když chtěl být feudálem?"
"Pane Tučku! Draci nebyli!", zaúpím.
"No a jak teda tu půdu dostali?"
"No třeba byli králi sympatičtí, nebo mu pomohli v boji..."
Tuček je slušný hoch a tak kývá hlavou. Ale mně je to jasné. Vsugerovala jsem třídě, že všichni předkové Kinských, Nosticů, Rožmberků a jim podobní se kdysi servali s drakem.
Zvoní a já -poražena- odcházím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama