Tří zlatá razítka Davida Vševěda

9. října 2017 v 12:37 | Věra K. |  Šou v SOU
V jednom nákupním středisku vládl starý, zlý a ošklivý vedoucí Král. Měl mladou, hodnou a hezkou dceru Liběnu ( asi nebyla jeho). Liběna se při přejímce zboží seznámila s chrabrým učněm Janem oba se rozhodli, že ze starého Krále vytvoří starého tchána. Tatík se ovšem neradoval. Za zetě měl už dávno vyhlídnutého managera nákupního centra. Dal proto ve své zlobě Janovi nadlidský úkol.
"Chceš-li mou dceru získat, koukej mi donést tři zlatá razítka Davida Všvěda!"
Janovi ztuhla v žilách krev. Nenechal se ale odradit a zmužile se vydal na cestu. Vševěd bydlel v diamantové vile, za devíti čtvrtěmi a za desíti stanicemi metra.
Během svého putování se unavený Jan zastavil v jedné mlékárně. Požádal o jogurt Danone ( život v každém kousku, co kdyby ho Vševěd chtěl sežrat) a zarazilo ho, když viděl, jak je personál prodejny smutný.
"Co vás trápí, dobří lidé?" zeptal se soucitně. "Jdu za Všvědem, snad vám poradí."
"Spěcháš-li za Vševědem, chrabrý jinochu, pak se ho zeptej, co máme dělat, abychom prodali staré mléko."
Jan pomoc přislíbil a odešel.
Po hodinách trmácení si odpočinul v prodejně Maso-uzeniny. I zde panovala pochmurná atmosféra. Jakmile se ale prodavači dozvěděli, kam má Jan namířeno, ožili. "Vyzvěď u Vševěda, statečný člověče, co máme dělat, když potřebujeme prodat nazelenalé salámy."
Peněz na kartě ubývalo a proto si poslední občerstvení dopřál Jan v pekařství. Z chování zaměstnanců usoudil, že i zde bude pomoci zapotřebí. Dlouhodobý problém se starým a tvrdým chlebem Vševěd jistě vyřeší.
Už se chýlilo ke konci pracovní doby, když Jam odvážně zaklepal na bránu diamantové vily. Přišla mu otevřít babička stará jakosvět.
"Co tady mládenče děláš?", zhrozila se. "Což nevíš, že Vševěd každého sežere, nebo že mu aspoň udělí pokutu?"
Ale když se jí Jan svěřil se svými problémy, přislíbila pomoc.
"Skryj se tady za reprobedny. Já už se syna zeptám sama. Bude to těčký úkol. Ráno odjíždí na ministerstvo svěží jako pachole, večer se vrací jako nerudný stařec. Nicméně, až mu budu česat jeho tři zbylé vlasy, snad bude sdílnější.
Po chvíli se ozvaly klaxony ochranky, klika cvakla, dveře byly vykopnuty a Vševěd vstoupil do dveří.
"Čichám čichám Old spice, kohopak tu matko máš?" otázal se hromovým hlasem.
"Koho bych tu měla, sama jsem celý den, zatímco ty ozřejmuješ problémy ve svém rezortu. Tak se po schůzích nalítáš, že se ti až smysly pletou", lhala nehorázně stařenka.
Vševěd se uklidnil a rozvalil do televizního křesla. Kolem pasu měl rozvěšená razítka a z kapes mu vykukovaly papíry s hlavičkou. Hodná babička pustila satelit a jala se synovi pročesávat tři zbylé odbarvené vlasy. Po chvíli ustala.
"Co je, matko?", zlobil se Vševěd.
Promiň synku, zamyslela jsem se. Než jsi přišel, dávali ekonomické zpravodajství a mně utkvěly v hlavě tři problémy. Co má udělat mlékárna, když potřebuje prodat staré mléko?"
"Hlupáci", odfrkl si Vševěd. "Stačí vymazat datum a prodají ho jako čerstvé".
"A jak to zařídit v uzeninách s nazelenalými salámy?"
"Pitomci. Stačí je vystavit pod růžovým osvětlením a nebudou stačit prodávat".
"A co pekařství a tvrdý chleba?", nedala stařenka pokoj.
"No co! Mají položit na chleba igelit a trochu to prošlapat. A už mi dej matko pokoj, chce se mi spát!"
To ostatně matička předpokládala, protože mu do rumu přimíchala rohypnol.
Chrápajícímu Vševědovi Jan vylovil z kapsy několik papírů a od pasu mu odpojil datumovku, razítko kulaté a i to s nápisem D. Vševěd, v.r.
Poděkoval hodné babičce a pustil se na dalekou zpáteční cestu k nákupnímu středisku.
Všude rozdával dobré rady a tak se nevracel s prázdnou. Nesl si deset deka salámu, čtvrtku chleba a mléko s vymazaným datem.
Starý Král již proti svatbě nemohl nic namítat.
Zvlášť, když mu budoucí zeť poradil, ať si na papír s hlavičkou napíše milonovou dotaci a otiskne tam tři zlatá razítka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama